healthy

-

عفونت زخم چیست؟

عفونت زخم زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها در پوست شکسته شوند. عفونت ممکن است فقط پوست را درگیر کند ، یا بر بافت های عمیق یا اندام های نزدیک به زخم تأثیر بگذارد.

چه چیزی خطر ابتلا به عفونت زخم را افزایش می دهد؟

هر چیزی که توانایی بدن شما را در بهبود زخم کاهش دهد ممکن است شما را در معرض خطر عفونت زخم قرار دهد. این شامل هر یک از موارد زیر است:

 • سن بالاتر از 65 سال
 • سیگار کشیدن یا اضافه وزن
 • شرایط پزشکی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند مانند دیابت ، اچ آی وی یا سرطان
 • داروهایی که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن مانند استروئیدها می شوند
 • پرتودرمانی ، شیمی درمانی یا تغذیه نامناسب
 • اشیا Foreign خارجی در زخم مانند شیشه یا فلز
 • کاهش جریان خون در زخم ناشی از فشار خون بالا ، یا انسداد یا باریک شدن رگ های خونی

علائم و نشانه های عفونت زخم چیست؟

علائم شما ممکن است چند روز پس از زخم شدن شروع شود ، یا ممکن است برای یک یا دو ماه پس از وقوع زخم رخ ندهد:

 • تب
 • پوستی گرم ، قرمز ، دردناک یا متورم در نزدیکی زخم
 • خون یا چرک از زخم می آید
 • بوی بدی از زخم می آید

چگونه عفونت زخم تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده خدمات بهداشتی در مورد سابقه پزشکی شما س askال می کند و شما را معاینه می کند. او از شما می پرسد که چگونه و چه موقع زخمی شده اید؟ ممکن است هر یک از تست های زیر را داشته باشید:

 • آزمایش خون ممکن است برای بررسی عفونت انجام شود.
 • اشعه ایکس یا CT ممکن است برای یافتن عفونت در بافت های عمیق یا جسم خارجی در زخم شما انجام شود. ممکن است به شما مایع کنتراست داده شود تا به نمایش بهتر تصاویر کمک کند. اگر تا به حال به آلاینده مایع واکنش نشان داده اید ، به ارائه دهنده خدمات بهداشتی اطلاع دهید.
 • کشت زخم نمونه ای از مایع یا بافت است که از زخم گرفته می شود. به آزمایشگاه فرستاده می شود و از نظر وجود میکروب عامل عفونت مورد آزمایش قرار می گیرد.

عفونت زخم چگونه درمان می شود؟

درمان بستگی به شدت زخم ، محل قرارگیری آن و همچنین تأثیر سایر مناطق دارد. همچنین ممکن است به سلامتی و مدت زمان زخم بستگی داشته باشد. از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود در مورد این موارد و سایر روشهای درمانی که ممکن است نیاز داشته باشید ، س Askال کنید:

 • پزشکی خواهد برای درمان عفونت و کاهش درد و تورم می شود.
 • مراقبت از زخم ممکن است برای زخم شما تمیز شود و به بهبود آن کمک کند. خلا help زخم نیز ممکن است روی زخم شما قرار گیرد تا به بهبود آن کمک کند.
 • اکسیژن درمانی هایپرباریک (HBO) ممکن است برای رساندن اکسیژن بیشتر به بافت های شما جهت بهبودی استفاده شود. اکسیژن تحت فشار هنگام نشستن در محفظه فشار داده می شود.
 • برای پاکسازی زخم یا از بین بردن بافت آلوده یا مرده ممکن است به جراحی نیاز باشد. برای برداشتن جسم خارجی نیز ممکن است جراحی لازم باشد.

چگونه می توانم به بهبود زخم کمک کنم؟

 • طبق دستورالعمل از زخم خود مراقبت کنید. زخم خود را تمیز و خشک نگه دارید. هنگام حمام ممکن است لازم باشد زخم خود را بپوشانید تا خیس نشود. زخم خود را طبق دستورالعمل صابون و آب یا پاک کننده زخم تمیز کنید. طبق دستور باند جدید و تمیز بزنید. باندها را خیس یا کثیف کنید.
 • انواع غذاهای سالم بخورید. به عنوان مثال می توان به میوه ها ، سبزیجات ، نان های سبوس دار ، لبنیات کم چرب ، لوبیا ، گوشت های بدون چربی و ماهی اشاره کرد. غذاهای سالم ممکن است به شما کمک کنند تا سریعتر بهبود یابید. همچنین ممکن است لازم باشد ویتامین ها و مواد معدنی مصرف کنید. بپرسید آیا شما نیاز به رژیم خاصی دارید یا خیر.
 • سایر شرایط بهداشتی را مدیریت کنید. برای مدیریت شرایط بهداشتی که می توانند باعث ترمیم کند زخم شوند ، دستورالعمل های ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود را دنبال کنید. به عنوان مثال می توان به فشار خون بالا و دیابت اشاره کرد.
 • سیگار نکش. نیکوتین و سایر مواد شیمیایی موجود در سیگار و سیگار برگ باعث ترمیم کند زخم می شوند. اگر در حال حاضر سیگار می کشید و برای ترک آن نیاز به کمک دارید ، از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بخواهید. سیگارهای الکترونیکی یا تنباکو بدون دود هنوز حاوی نیکوتین هستند. قبل از استفاده از این محصولات با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.

چه موقع باید بلافاصله مراقبت کنم؟

 • احساس تنگی نفس می کنید.
 • قلب شما سریعتر از حد معمول می تپد.
 • احساس گیجی می کنید.
 • خون از طریق باندهای شما خیس می شود.
 • زخم شما از بین می رود یا احساس می کند در حال پاره شدن است.
 • درد شدیدی داری
 • رگه هایی قرمز از ناحیه آلوده مشاهده می کنید.
:: موضوعات مرتبط :

:: برچسب ها : درمان زخم , عفونت زخم ,
تاريخ : چهارشنبه 27 اسفند 1399 | 14:27 | نویسنده : مهدی کلاته |

بیماری پریودنتال چیست ؟

بیماری پریودنتال یک عفونت باکتریایی مزمن است که به لثه و بافت های پشتیبان دندان ها آسیب می رساند در واقع بیماری پریودنتال از ژنژیویت (التهاب لثه) تا تحلیل شدید استخوان اطراف دندان ها (پریودنتیت ) متغیر است.

عامل بیماری پریودنتال چیست؟

.پلاک باکتریایی یا پلاک دندانی عامل اصلی عفونت های لثه و بیماری های پریودنتال می باشد.

بیماری پریودنتال دندان

پلاک دندان یا پلاک باکتریایی چیست ؟

پلاک دندان یا پلاک باکتریایی همان لایه ای است که هر صبح پیش از مسواک زدن روی دندان خود احساس می کنید. این لایه نازک مجموعه ای از میکروب هاست که حالت ژله ای دارند و بر اثر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان به مرور روی دندان ها می چسبند. پلاک باکتریایی موجب بروز عوارض جدی مثل پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و دیگر مشکلات مربوط به دندان ها می شود.

باکتری های موجود در پلاک میکروبی ایجاد التهاب مزمنی می کنند که به زخم لثه منجر می شود، این زخم ارتباط بافت لثه و استخوانی را که دندان ها راحمایت می کند از بین می برد و در نهایت چنانکه بدون درمان رها شود موجب افتادن دندان می شود.

نشانه های بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال معمولا بدون درد هست و ممکن است شما متوجه نشوید که به آن مبتلا شده اید اما در برخی از موارد این بیماری نشانه هایی دارد که عبارتند از :

 1. خونریزی لثه حین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 2. کنار رفتن لثه از روی دندان ها که سبب می شود دندان ها بلندتر به نظر برسند
 3. لثه حساس، ملتهب و خونریزی دهنده
 4. لق شدن یا جدا شدن دندان ها
 5. ماندگاری بوی بد دهان
 6. تغییر در گاززدن
 7. مشکل در جا افتادن پروتزهای دندانی متحرک


منبع: بردیا طب آریا

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : شنبه 1 آذر 1399 | 13:09 | نویسنده : مهدی کلاته |

1- نمک زیاد

مصرف نمک به میزان بیش از اندازه طبیعی صورتی پف کرده و به دور از شادابی برای شما خواهد ساخت. غذاهای کنسرو شده - ترشی ها و از این قبیل به دلیل دارا بودن نمک و سرکه برای زیبایی پوست مشکل ساز خواهند بود.

پیری پوست

2- مشروبات الکلی

همانطور که می دانید مصرف مشروبات الکلی کارکرد طبیعی هورمون های بدن را مختل کرده و آب میان بافتی پوست را از بین می برد و در نتیجه پوست با حالتی بی روح و زشت باقی می ماند.

3- کافئین زیاد

مصرف کافئین البته بیش از اندازه معمول تغییراتی را در بدن ایجاد می کند که پوست زودتر از حد طبیعی پیر و افتاده می شود.

غذای پوست

4- دسرهای شیرین

فراورده هایی همچون ژله - سرییل های مختلف و.. که در مرحله تهیه آنها از شکرهای مصنوعی استفاده می شود با ایجاد قند خون برای فرد مصرف کننده پوست و جوانی فرد را مورد حمله قرار می دهند.

5- نوشابه و نوشیدنی های گازدار

بازهم نوشابه و ضرری دیگر از آن که البته این بار مرتبط با پوست و زیبایی است. نوشابه های گازدار و البته رژیمی سلامت و جوانی پوست را مورد آسیب قرار می دهند.

مضرات نوشابه

6- مواد غذایی و خوراکی فرآوری شده

کیک - آبمیوه - پفک - چیپس - انواع کنسروها و کمپوت ها و... همه و همه برای سلامت و زیبایی پوست و البته جوانی پوست مضر هستند.

7- گوشت قرمز

مصرف گوشت قرمز به خصوص بخش هایی از آن که چربی دار است عکس العملی منفی از اعضای بدن را بروز می دهد که علاوه بر مشکلات داخلی پوست را هم با مشکل پیری زودتر از موعد مواجه می کند.

گوشت قرمز

8- غذاهای سرخ شده

غذاهای چرب و سرخ شده به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب با تجمع چربی در بدن شادابی و سلامت پوست را مختل کرده و تا حد بالایی فرد را در معرض بیماری ها قرار می دهد.

9- قند و شکر

قند و شکر از آن دسته هستند که زمانی که وارد بدن می شوند به سختی بدون آسیب رساندن خارج می شوند که همین برای آگاه شدن از مضرات آنها کافیست که بدانیم بخش هایی از مهم ترین قسمت های بدن با مصرف نا متعادل این مواد تهدید می شوند.

10- فست فودها


منبع
:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : يکشنبه 4 آبان 1399 | 13:18 | نویسنده : مهدی کلاته |

پانسمان زخم پای دیابتی:

زمانی که شما دارای بیماری دیابت میباشید بر اثر سایش و یا برش به وسیله ی قطعه ایی با زخمی که ایجاد میشود نیاز به مراقبت و پانسمان فرارتر از یک زخم عادی است که نیاز بیشتر به مراقبت های جدی تر دارید به دلیل اینکه در فرد بیمار مبتلا به دیابت هم زخم دیرتر و هم سخت تر جوش میخورد .

زخم هایی که در اثر دیابت به وجود می آیند احتمال ابتلا به عفونت های بیشتر است حتی در زخم های کوچک هم بیشتر میکند و حتی یک برش کوچک میتواند به یک عارضه بزرگ و بسیار جدی حاصل شود مانند زخم ها و خراش هایی که در پا یک فرد دیابتی ایجاد میشود منجر به زخم و خراش های بزرگتر میشود .


زخم های که در پا های افراد دیابتی ایجاد میشود با بسیار درد فراوان همراه است و در نهایت در بعضی از موارد به قطع آن قسمت از عضو را شمال میشود.

آماری که از منابع معتبر بدست آمده است میتواند نشان دهنده این موضوع باشد که پانزده درصد از افراد دیابتی که دچار زخم هایی هستند که دیر خوب میشود و منجر به قطع آن عضو هستند و باید این موضوع را خیلی جدی بگیریم و ولی برای این که مقداری آرام و استرس نگیرید میتوانیم بگوییم که برای همگی این اتفاق نمی افتد و فقط در شرایط هایی که دیگر زخم خوب نشود و روز به روز بدتر بشود یا در همان حالت ماند باشد رخ میدهد.

برای پانسمان این زخم ها باید روزانه و یا به تشخیص پزشک چند روز در میان تعویض شود و اگر بیمار را نتوانیم به مراکز درمانی و بهداشتی ببریم باید یک پرستاری در اختیار بگیریم که زخم پای فرد مبتلا به دیابت را عوض بکند.

در این قسمت باید به مواردی اشاره بکنیم که پانسمان زخم های پاهای دیابتی باید بسیار حساس و با دقت بالا انجام شود به دلیل اینکه در قسمت فوق هم توضیح داده ایم فرد دیابتی میتواند با یک خراش کوچک و یا بیرون ماند زخم از پانسمان یا درست پانسمان نشدن زخم پای دیابتی میتواند فرد دیابتی مبتلا به سایر بیماری های عفونی شود

که معمولا روش های زیادی برای پانسمان زخم پای فرد دیابتی است مانند پانسمان های حضوری و پانسمان ها به صورت سرپایی و بهترین روش پانسمان زخم پا همان روش پانسمان زخم در منزل است که میتواند بدون اینکه به فرد فشار و یا دردی متحمل شود پانسمان زخم پای دیابتی انجام بشود و در هنگام این که میخواهیم پرستاری برای پانسمان در اختیار بگیریم باید به پرستار و یا مراکز مرتبط حتما شرایط حال جسمی بیمار را توضیح بدهیم که دقیقا چه قسمتی از بدن فرد بیمار دچار زخم دیابت شده است و الان در چه حالت هایی است و چه داروهایی برای پانسمان های قبلی استفاده شده است و به کدام دارو ها علائم نشان داده است بیمار

افرادی هستند که به عنوان یک شخصی که میتواند زخم پای فرد دیابتی را تعویض کنند در منزل و یا در محل شما حضور پیدا میکنند ولی نمیتوانند به درستی انجام دهند و با توجه قسمت فوق الذکر فرد دچار بیماری های دیگر میشود ، پس بهتر از افرادی استفاده کنیم و یا در اختیار بگیریم بتوانند در محل شما حضور پیدا بکنند و بدون هیچگونه عیب و ایرادی این کار را انجام بدهند . با درست انجام دادن این موضوع میتوانیم از کلافگی و اعصاب خوردی بیمار هم جلوگیری کنیم که مریض مبتلا هیچ گونه خستگی را متحمل نشود و این گونه افراد که کار ها را به درستی انجام میدهند معمولا افرادی هستند که سابقه حرفه ایی داشته اند و پانسمان و تعویض پانسمان زخم پای دیابتی در منزل را بسیار انجام داده است و میتواند با توجه به این که زبده است باید درصد خطای پایین تری نسبت به سایر افرادی که فقط یک پانسمان عادی انجام میدهند داشته باشد.


منبع
:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : يکشنبه 20 مهر 1399 | 21:40 | نویسنده : مهدی کلاته |

۱- پوست خودرا در برابر نور خورشید محافظت نمایید :


یکی ازمهمترین روشهای حفظ سلامت پوست، مراقبت دربرابر نور خورشید است در واقع اشعه ماوراء بنفش عامل ایجاد بسیاری از مشکلات پوستی مانند چین وچروک، ‌کک ومک، ‌خشکی و ضخیم‌شدن پوست و سرطانهای پوست میگردد لذا برای مراقبت بیشتر و بهتر موارد ذیل توصیه میگردد.


* سعی کنید در ساعاتی از روز که حداکثر تابش وجود دارد به بیرون از منزل نروید ( از ساعت ۱۰ صبح الی ۴ بعداز ظهر)


* از محافظ‌ها مانند کلاه، ‌دستکش و عینک استفاده نمایید، همچنین از لباسهای نخی با آستینهای بلند و شلوار به جای شلوارک استفاده نمایید.


* استفاده از ضد آفتاب‌ها :


۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از خروج از منزل از ضد آفتابی با درجه محافظتی بیش از ۱۵ استفاده نمایید و هر دو ساعت یکبار و هر بار که عرق زیادی میکنید و یا بعد از شنا آنرا تجدید نمایید.


۲- سیگار نکشید :


فرایند پیری پوست در افرادی که سیگار میکشند بسیار سریعتر است به نحوی که تغییرات پوستی در افراد جوان بعد از ۱۰ سال نمایان میگردد. سیگار سبب باریکی و کاهش خونرسانی در عروق سطحی و همچنین سبب کاهش اکسیژن و مواد غذایی پوست مانند ویتامینA میگردد که در نهایت الاستیسیتی و کلاژن‌های پوستی را تخریب مینماید لذا چین و چروک خیلی زودتر نمایان میگردد.


۳- پوست خود را با ملایمت تمیز کنید:


تمیزی پوست یکی از مهمترین نکات در حفظ سلامت و مراقبت پوستی است :


* برای شستشو از آب ملایم استفاده نمایید آب داغ و حمام طولانی (بیش از ۱۵ دقیقه ) برای پوست مناسب نیست.


* از شستشو با صابونهای قوی خودداری نمایید، ‌در صورت تمایل به شستشو از صابون‌هایی مانند صابون بچه، DOVE، ‌ستافیل و...استفاده کنید


* از استفاده از موادی که حاوی عطر یا رنگ خاصی دارد پرهیز نمایید چرا که سبب ایجاد حساسیت و قرمزی در پوست میگردد(به خصوص افرادی که پوستی حساس دارند)


* آرایشهای صورت خود را با پنبه و یا دستمالهایی نرم به همراه اوسرین و ژلهای مخصوص پاک کنید.


* صورت خود را با آرامی ‌خشک کنید و بلافاصله از کرم و یا نرم کننده استفاده نمایید.


۴- استفاده مکرر از نرم کننده‌ها


نرم کننده‌ها کمک میکنند تا پوست لطافت و تازه‌گی خود را داشته‌باشد، همچنین با پوشاندن سطح پوست سبب میگردد تا از تبخیر آب جلوگیری نموده و خشک شدن پوست با تا خیر صورت پذیرد.


بهترین نرم کننده برای پوست شما بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله نوع پوست، ‌سن و شرایط خاص دیگر مانند جوشها و.....لذا بهترین روشی که می‌توان نوع پوست خود را تشخیص دهید این است که اگر ۲۰ دقیقه پس از حمام پوست شما حالت خشکی به همراه کشیدگی پدیدارشد پس حتما به نرم کننده نیاز دارید.


سعی کنید از نرم کننده‌ای استفاده کنید که حداقل SPF=۱۵ داشته باشد، ‌تا در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید شما را حفظ نماید. اگر پوست شما حساس است از محصولاتی استفاده نمایید که از رنگ و بوی کمتری در آن استفاده شده باشد.


و اگر پوست شما خیلی خشک است از روغنهایی مثل روغن بچه استفاده نموده و اگر برعکس پوست شما خیلی چرب است نیازی نیست از حتی نرم کننده استفاده نمایید.


۵- با دقت ومراقبت کافی موهای صورت خود رابتراشید :


* قبل از اپیلاسیون با حوله گرم و مرطوب صورت خود را مرطوب نمایید، ‌یا بعد از حمام اپیلاسیون کنید.


* هرگز صورت خود را خشک اپیلاسیون نکنید و حتماً از ژلها و یا لوسیون‌های مخصوص استفاده کنید.


* از تیغ‌های تیز استفاده کنید و اگر از دستگاه استفاده میکنید از تماس بسیار نزدیک با پوست خودداری نمایید.


* همیشه درجهت موها بتراشید نه در خلاف جهت


* بعد از اپیلاسیون هم با آب گرم صورت خود را آبکشی کنید.


* اگر صورت شما دچار سوزش شده هرگز از لوسیون‌های حاوی الکل استفاده نکنید گرچه صورت شما را خنک میکند ولی سبب سوزش و قرمزی بیشتر پوست می‌گرددمنبع

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : شنبه 5 مهر 1399 | 14:08 | نویسنده : مهدی کلاته |